Budowa odkurzacza przemysłowego
Większość odkurzaczy ma podobną budowę. Jednak w urządzeniach do zastosowań przemysłowych są pewne elementy, które sprawiają, że stają się one mniej uniwersalne, a bardziej specjalistyczne. Odkurzacz przemysłowy od domowego różni się przede wszystkim gabarytami i budową, która często jest wykonana w kształcie cylindra. Wynika to z zastosowania większych pojemników na brud i silników o wyższej mocy ssania. Jakie jeszcze elementy mają odkurzacze przemysłowe?
Odkurzanie na sucho i mokro
Odkurzacze przemysłowe mogą być wyposażone w kilka silników działających niezależnie od siebie, co pozwala na wydajną i długotrwałą pracę. Są wśród nich urządzenia, które zbierają nieczystości na sucho i na mokro. W pierwszym przypadku może odbywać się to poprzez worek lub pojemnik na odpady. Odkurzanie na mokro przemieszcza brud do pojemnika z wodą. Wśród odkurzaczy przemysłowych są takie, które zbieraję chłodziwa i ciecze, lecz mogą je również odzyskiwać w procesie filtracji. Odkurzacze zasysające ciecze wyposażone są w talerz cyklonowy, który oddziela komorę filtracyjną od pojemnika na śmieci. Odpady wprawione w rotacyjny ruch kierują się na dół, dzięki czemu filtr jest chroniony przed zamoczeniem.
Odkurzacze jednofazowe i trójfazowe
Obie te grupy odkurzaczy różnią się budową i przeznaczeniem. Pierwsze są przystosowane do częstego włączania i wyłączania. Drugie sprawdzają się w pracy wielogodzinnej, w której nie opłaca się odcinać zasilania. W odkurzaczach trójfazowych powinny być zastosowane zawory bezpieczeństwa, które uchronią turbinę przed przegrzaniem. Wydajna turbina może być w stanie przenosić ciała stałe o różnych właściwościach na duże odległości. Odkurzacze mają ręczne lub elektryczne otrząsacze filtrów, które pozwalają utrzymać siłę ssania na wysokim poziomie przez cały czas. Im cięższą pracę ma wykonywać urządzenie, tym musi mieć solidniejszą budowę.
Inne elementy budowy odkurzaczy przemysłowych
Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, to filtry. Mogą one być przeznaczone do zastosowań ogólnych i specjalistycznych. W pierwszej grupie są filtry torebkowe, gwiaździste i kasetowe, a w drugiej filtry do pyłów niebezpiecznych dla zdrowia, pyłów bardzo drobnych i gorących czynników. Zewnętrzna obudowa musi być mocna, wytrzymała i tłumiąca hałas generowany przez silnik. Najczęściej jest ona wykonana ze stali lub stali nierdzewnej, która sprawdza się w przypadku zabrudzeń powodujących korozję. Podwozie umieszcza się na kółkach. Są one nieodzowne w operowaniu urządzeniami o takich gabarytach. Do tego odkurzacz może mieć panel kontrolny z wyłącznikiem czy informacją o zapchaniu się filtra.