Dlaczego pyĹ potrafi byĂÂ niebezpieczny?
Wszelkiego rodzaju pyły mogę być niebezpieczne, nie tylko dla zdrowia alergików, ale również i wszystkich ludzi narażonych na cięgłe przebywanie w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Szczególnie groĹşne sę pyły przemysłowe, wytwarzane w miejscach pracy. To, jaki wpływ bÄdę miały na nasz organizm, w dużej mierze zależy od ich stÄżenia, wymiarów i kształtu szkodliwych częsteczek oraz ich składu chemicznego i mineralogicznego. Istotna jest również rozpuszczalność pyłów w płynach ustrojowych danego człowieka i jego genetyczna lub nabyta wrażliwość na ich działanie. Niemniej jednak ich długotrwałe oddziaływanie w wiÄkszości przypadków przyczynia siÄ do chorób skóry i układu oddechowego.
Jakie choroby może wywoływać pył przemysłowy?
Wśród rodzajów pyłu wyróżnia siÄ: nanomateriały, pyły toksyczne (powstajęce w zakładach pracy), pyły drażnięce (pojawiajęce siÄ w trakcie używania określonych materiałów takich jak np. sadza, cement, papier, trociny czy suszone i sypkie środki spożywcze) i pyły łatwopalne. Długotrwałe i regularne obcowanie z każdym z nich może być niebezpieczne dla zdrowia. Pyły mogę powodować uszkodzenia płuc i układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory. Ich wdychanie może prowadzić do nastÄpujęcych chorób takich jak:
- Astma,
- Zapalenie płuc â wywoływane najczÄściej poprzez pochłanianie pyłów pochodzęcych z obróbki metali ciÄżkich. Choroba ta objawami przypomina znane powszechnie zapalenie płuc, niemniej jednak może być znacznie groĹşniejsza,
- Pylica â w postaci łagodnej, widocznej na prześwietleniu rentgenowskim, ale nie utrudniajęcej codziennego funkcjonowania lub w postaci ciÄżkiej, objawiajęcej siÄ przewlekłymi trudnościami z oddychaniem. Pylica może mieć różne odmiany w zależności od rodzaju pyłu oddziałujęcego na organizm. Tym samym wyróżnia siÄ np. azbestozÄ (od pyłów azbestowych), krzemicÄ (od pyłu krzemowego), pylicÄ talkowę, aluminiowę, niekolagenowę i wÄglowę.
- MiÄdzybłoniak opłucnej â to guz pojawiajęcy siÄ w płucach czÄsto w wyniku długotrwałego wdychania pyłów azbestowych,
- Nowotwory płuc i oskrzeli â ich pojawienie siÄ również jest czÄstę przyczynę pracy przy materiałach azbestowych.
Wdychanie pyłów bardzo czÄsto uszkadza także błony śluzowe. Nadto, może być też powodem zapalenia spojówek. Wywołuje nieżyty nosa oraz problemy z zatokami, które niejednokrotnie trwaję latami. Poza chorobami układu oddechowego pyły mogę być również groĹşne dla skóry. NajczÄściej wywołuję różnego rodzaju podrażnienia, które z czasem mogę przekształcać siÄ w przewlekłe reakcje alergiczne. Takie alergie nie tylko utrudniaję codzienne funkcjonowanie, ale w dłużej perspektywie czasu mogę prowadzić do nieodwracalnych zmian.
Jak poradzić sobie z niebezpiecznymi pyłami?
Aby zminimalizować ryzyko wdychania szkodliwych pyłów, warto w pracy korzystać z odpowiednich zabezpieczeń takich jak, chociażby maski ochronne i oddechowe. Ponadto ważne jest to, by maksymalnie skracać czas przebywania w niebezpiecznych warunkach. Pomocne może okazać siÄ również regularne oczyszczanie powierzchni za pomocę specjalnych urzędzeń np., odkurzaczy przemysłowych czy sprzÄtów myjęcych, korzystajęcych z profesjonalnych środków czyszczęcych do usuwania pyłów. Systematyczna dbałość o miejsce pracy pozwala pozbyć siÄ zalegajęcych zanieczyszczeń i oczyścić powietrze, którym oddychamy.