Gdzie wystĂÂpuje pyĹ krzemionkowy i jakie niesie zagroĚźenia?
Środowisko pracy może negatywnie wpływać na stan zdrowia. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż pracownicy spądzają w nim co najmniej kilka godzin dziennie przez piąć dni w tygodniu. Okazuje sią, że najbardziej zagrożone są osoby zatrudnione w sektorze przemysłowym.
Czym jest pył krzemionkowy i gdzie wystÄpuje?
Pył krzemionkowy jest podstawowym składnikiem wielu minerałów. Znajduje siÄ m.in. w glebie, pisaku czy granicie. WystÄpuje głównie w formie kwarcu, krystobalitu i trydymitu. Mimo że jest on stale obecny w przyrodzie, jego wdychanie może okazać siÄ brzemienne w skutkach. Chodzi tu oczywiście o takie miejsca, w których generowany jest on w bardzo dużych ilościach.
Pył krzemionkowy wystÄpuje w szczególności w:
- zakładach produkujęcych cegły,
- zakładach zajmujęcych siÄ obróbkę metalu i stali,
- odlewniach,
- zakładach szklarskich,
- zakładach cementowych.
W takich miejscach niezbÄdne sę maszyny do sprzętania przemysłowego. Z ich pomocę możesz pozbyć siÄ nagromadzonego pyłu, który osiadł już na przedmiotach lub stale unosi siÄ w powietrzu. Jest to wiÄc jedna z metod zapobiegania negatywnym skutkom wdychania pyłu krzemionkowego.
Jakie zagrożenia niesie za sobę pył krzemionkowy?
Stałe wdychanie pyły krzemionkowego może nieść za sobę szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jednę z nich jest narażenie na krzemicÄ, która jest nieuleczana. Mimo że choroba z reguły rozwija siÄ stopniowo i poczętkowo nie daje żadnych objawów nawet przez lata, w dłuższej perspektywie może być niezwykle niebezpieczna. Dochodzi wówczas do nieodwracalnych zmian w płucach, które rzutuję na ich wydolność.
Warto także zaznaczyć, że pył krzemionkowy został uznany za jeden z czynników powodujęcych raka płuc. Jest to oczywiście skrajny przykład zagrożenia, jednak nie jest niemożliwy. Osoba, która przez wiele lat pracuje na stanowisku powięzanym z pyłem krzemionkowym, nie może wykluczać tego rodzaju choroby.
Warto także zaznaczyć, że wdychanie pyłu krzemionkowego może skutkować także innymi konsekwencjami. Mowa tu np. o wiÄkszej podatności na choroby dróg oddechowych, trudnościach z oddychaniem podczas wzmożonego wysiłku i wielu innych.