Jak działa odkurzacz przemysłowy?
Odkurzacz przemysłowy działa na podobnej zasadzie jak nasz zwykły domowy. Posiada jednak kilka dodatkowych cech, które umożliwiają mu pracę w o wiele cięższych i bardziej wymagających warunkach. Dlatego poradzi sobie na budowie, w halach produkcyjnych, w warsztatach samochodowych czy stolarskich oraz w obiektach o dużym metrażu typu hale targowe, magazyny, supermarkety i biura.
Na co zwracać uwagę kupując odkurzacz przemysłowy?
Moc
Odkurzacze przemysłowe pracują na dużo większych powierzchniach i dużo dłużej niż te zwykłe domowe. Jeśli jest używany np. przez firmę sprzątającą, to może się zdarzyć, że pracuje non stop przez 8-10 godzin. Żeby to było w ogóle możliwe, jego silnik musi być przystosowany do takich przeciążeń. Do tego im większą taki odkurzacz będzie miał moc, tym skuteczniej i szybciej będzie usuwał zanieczyszczenia.
Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia
Efektywność naszego sprzątania będzie też zależała od tego, jak często musimy robić przerwy na opróżnienie pojemnika z odkurzonymi już śmieciami czy przepinać wtyczkę do innego gniazdka. Dlatego dobre odkurzacze charakteryzują się dużą pojemnością zbiornika na zanieczyszczenia (40 l to niezbędne minimum w tego typu urządzeniach) oraz dużym zasięgiem przewodu zasilania.
Nowocześniejsze modele mają też zastosowane specjalne systemy do szybkiego i sprawnego opróżniania pojemnika na odpady, oszczędzające cenny czas.
Zastosowanie
Sama budowa i działanie poszczególnych rodzajów odkurzaczy przemysłowych też może się znacząco między sobą różnić w zależności od tego, jakie jest ich przeznaczenie. W odkurzaczach mających do czynienia z dużymi ilościami drobnych pyłów będziemy na pewno przyglądać się szczegółowo rodzajom zastosowanych filtrów i systemem ich oczyszczania. Inne udogodnienia wymagane są w specjalistycznych odkurzaczach przemysłowych do zbierania cieczy, chłodziwa, cieczy chłodząco-smarującej zmieszanej z opiłkami oraz filtrowania i odzyskiwania cieczy. A jeszcze inne w odkurzaczach dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.
Warto również dopytać sprzedawcę, czy jest możliwość doposażania odkurzacza w dodatkowe opcje. Dla przykładu, czy odkurzacz może zbierać pyły, a za chwilę wodę lub płyny? Czy można zbierać zanieczyszczenia w foliowe worki lub separować płyny od zanieczyszczeń stałych? Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze na wykonanie prac za pomocą jednego urządzenia. Bardzo pomocne dla sprzedawców w prawidłowym doborze odkurzacza jest poproszenie o kwestionariusz, w którym dokładnie określa się do jakich prac chcemy użyć odkurzacz. Te 5 min spędzone przy wypełnieniu kwestionariusza zagwarantuje zakup najbardziej optymalnego urządzenia.