Jak kontrolować poziom zapylenia na placu budowy?
Pyły zawarte w powietrzu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników na budowie. Aby ocenić stopień ich narażenia należy porównać dopuszczalne stężenie pyłu w powietrzu, z tym faktycznym. Jeżeli jest ono mniejsze niż faktyczne, oznacza to, że pył może, mieć działanie drażniące, alergizujące, zwłókniające lub kancerogenne dla ludzkiego organizmu.
Szkodliwe właściwości pyłu oddziałują przede wszystkim na obszary: górnych dróg oddechowych, tchawiczno-oskrzelowy oraz na pęcherzyki gazowe tworzące obszar wymiany gazowej. Wymiar cząsteczek pyłu wpływa na to jak wnikają one do dróg oddechowych oraz w jakich odcinkach się odkładają. Najbardziej szkodliwymi określa się te najmniejsze, które przenikając do obszaru wymiany gazowej mogą spowodować rozwój pylicy płuc, a także doprowadzić do zmian nowotworowych.
Ochrona pracowników przed szkodliwym działaniem pyłu
W wielu przypadkach, pracownicy doświadczający intensywnego kontaktu ze szkodliwym zapyleniem są narażeni na poważne konsekwencje zdrowotne. Pracodawca ma obowizek dbania o bezpieczeństwo zatrudnionych osób, a co za tym idzie, ochrony ich przed działaniem pyłu.Priorytetem powinno być zatem odkurzenie pyłu najszybciej jak to tylko możliwe po jego powstaniu, lub nawet w trakcie powstawania, by nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia. W tym celu niezbędnym mogą okazać się odkurzacze przemysłowe dostosowane do działania na placach budowy. Warto jednak zwracać regularnie uwagę na jego siłę ssącą.
Ponadto, kierując pracę na budowie warto wybierać takie metody pracy, które generują tego pyłu jak najmniej, np.: prace na mokro. Dobrą praktyką może się także okazać korzystanie z mgły wodnej. Pomocne w ograniczaniu ilości pyłu okazuje się także regularne sprzątanie miejsc pracy. Natomiast podstawowym działaniem powinno być oczywiście zaopatrzenie pracowników z niezbędną odzież ochronną oraz maski przeciwpyłowe, a także zlecanie wykonywania regularnych badań zdrowotnych.